DATE DE CONTACT (20 octombrie 2022)
Cele aproximativ 200 de pagini ale ev-kirche-schaessburg.ro, schaessburg.ro, aktuell.schaessburg.ro, informează de 18 ani despre Comunitatea Evanghelică C. A. şi viața ei parohială. Galeriile cu imagini din Sighişoara și împrejurimile sale vă invită să vizitați orașul şi Comunitatea Evanghelică. Parohia face parte din Districtul Bisericesc (Protopopiatul) C. A. Sighişoara a Bisericii Evanghelice C. A. din România. În ciuda celei mai mari griji în crearea paginilor, nu ne putem asuma nicio răspundere pentru conținutul stocat. Drepturile textelor aparțin autorilor lor, cuvântul vorbit aplicându-se în general.
Implementarea tehnică a site-urilor Web:
- ATVIRTUAL.NET KG, Groß-Enzersdorf lângă Viena, găzduiește datele. Localizarea serverului este la Frankfurt am Main (Germania).
- Hărți în paginile noastre cu ArcGIS online
- Pe canalul nostru YouTube sunt stocate slujbe bisericești și discursuri. YouTube are prescripţia vârstei minime de 16 ani pentru toate ofertele sale.

Despre noi ... :
Parohia Evanghelică C. A. Sighişoara reprezintă o comunitate religioasă germanofonă care aparține Bisericii Evanghelice C. A. din România, cult recunoscut de către Statul Român în baza Legii nr. 489/2006 privind libertatea religioasă şi regimul general al cultelor, publicată în Monitorul Oficial nr. 11 din 8.1.2007. Se adresează în primul rând propriilor membri ai bisericii, respectiv în principal luteranilor vorbitori de limbă germană. „Centrul spiritual” al acestei comunități este serviciul divin duminical de la ora 10, care de regulă se desfășoară în »Biserica Mănăstirii« şi în mod excepțional în »Biserica din Deal«.
Caracterul ei specific este dat de situația minoritară și contextul ecumenic şi multicultural transilvănean. Comunitatea Evanghelică C. A. Sighișoara participă cu toată deschiderea la evenimente ecumenice (»Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creștinilor«, »Ziua Mondială de Rugăciune« etc.), și face acest lucru într-un mod tipic pentru regiunea istorică Transilvania în limbile: română, maghiară şi germană.

O organizație religioasă, respectiv o biserică nu este credibilă fără activitate filantropică; de aceea în Parohia Evanghelică C. A. Sighişoara operează propria diaconie, ca platformă de într-ajutorare celor aflaţi în dificultate.
Ca proprietar al unor monumente importante din »Cetatea« (= orașul vechi) Sighișoarei – care face parte din patrimoniul mondial UNESCO – Parohia Evanghelică C. A. Sighişoara este angajată în promovarea unui turism cultural demn de istoria multiseculară al acestui oraș.

Responsabilitate editorială o are:

Vom 12. bis 15. Dezember 2022 sind die Kirchen für touristische Besuche geschlossen.

Între 12 și 15 decembrie 2022 bisericile sunt închise pentru vizite în scop turistic.

2022. december 12-jétől 15-ig a templomok zárva tartanak a turistalátogatások miatt.

Parohia Evanghelică Sighişoara A. C., Str. Cositorarilor Nr. 13, RO-545400 Sighişoara