Evangelische Kirchengemeinde A.B. Schäßburg

Aktuell  Gemeinde  Benutzung  Datenschutz  Impressum  ABC
Rückschau: Gottesdienste, Kirchenmusik

magyar  românește  english


Januar 2023
Februar 2023
März 2023
April 2023
Ostern 2023

Mai 2023
Juni 2023
Juli 2023
August 2023
September 2023

Oktober 2023
November 2023
Dezember 2023
Weihnachten 2023
Januar 2024



Weihnachtszeit
 
Januar 2023

Neujahr, 1. Januar 2023
12 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Pfarrer i.R. Dr. Rolf Binder

Epiphaniaszeit

Freitag, Epiphanias, 6. Januar 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Pfarrer i.R. Dr. Rolf Binder

1. Sonntag nach Epiphanias, 8. Januar 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

2. Sonntag nach Epiphanias, 15. Januar 2023
„Schwarzer Sonntag”
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
mit Heiligem Abendmahl
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

3. Sonntag nach Epiphanias, 22. Januar 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Letzter Sonntag nach Epiphanias, 29. Januar 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Vorpassionszeit

 
Februar 2023

Septuagesimae, 5. Februar 2023
10 Uhr - Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
mit Heiligem Abendmahl
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Sexagesimae, 12. Februar 2023
10 Uhr - Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Estomihi, 19. Februar 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Passionszeit

Donnerstag, 23. Februar 2023
16 Uhr - Passionsandacht (Betsaal der Klosterkirche)

Invocavit, 26. Februar 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

 
März 2023

Freitag, 3. März 2023 
16 Uhr -  Weltgebetstag 2023 (Unitarische Kirche)
Gastland: Taiwan
Zukunftsplan: Epheser 1,15-19 
Glaube bewegt

Reminiscere, 5. März 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
mit Heiligem Abendmahl
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Donnerstag, 9. März 2023
16 Uhr - Passionsandacht (Betsaal der Klosterkirche)

Okuli, 12. März 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Laetare, 19. März 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Donnerstag, 23. März 2023
16 Uhr - Passionsandacht (Betsaal der Klosterkirche)

Judika, 26. März 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

 
April 2023

Palmarum, 2. April 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
mit Heiligem Abendmahl
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Gründonnerstag, 6. April 2023
18 Uhr -  Liturgischer Abendgottesdienst (Klosterkirche)
mit Heiligem Abendmahl
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Karfreitag, 7. April 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

 
Österliche Freudenzeit

Ostern, 9. April 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Quasimodogeniti, 16. April 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Pfarrer i. R. Dr. Rolf Binder

Misericordias Domini, 23. April 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Pfarrer i. R. Dr. Rolf Binder

Jubilate, 30. April 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

 
Mai 2023

Kantate, 7. Mai 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
mit Heiligem Abendmahl
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Rogate und Muttertag, 14. Mai 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Himmelfahrt, 18. Mai 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Exaudi, 21. Mai 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Landesdiakoniepfarrerin Karin Altenfelder (Bremen)

Pfingsten

Pfingsten, 28. Mai 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Bergkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Pfingstmontag, 29. Mai 2023
11 Uhr -  Bezirkgemeindetag (Pruden)
Dechant Dietrich Galter

 
Juni 2023

Trinitatiszeit

Freitag, 2. Juni 2023
18 Uhr -  Chorkonzert (Bergkirche)
Gospelchor (Schäßburg)

Trinitatis, 4. Juni 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
mit Heiligem Abendmahl
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

5. – 10. Juni 2023, 26. Ökumenische Gebetswoche
„Tut Gutes! Sucht das Recht!“ (Jesaja 1,17)

    Montag, 5. Juni 2023
    17 Uhr -  Evangelische Kirche »Klosterkirche«
    Predigt: Pfr. Dr. Ágoston Ferenc (röm-kath) 

    Dienstag, 6. Juni 2023
    17 Uhr -  Orthodoxe Kirche »Sf. Împărați Constatin și Elena („Bărăgan”)«
    Predigt: Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich (ev. A.B.)

    Mittwoch, 7. Juni 2023
    17 Uhr -  Römisch-Katholische Kirche
    Predigt: Pfarrer László Csaba Jenei (unit.)

    Donnerstag, 8. Juni 2023
    17 Uhr -  Unitarische Kirche 
    Predigt: Pfr. Ionuţ Staicu (orth)

    Freitag, 9. Juni 2023
    17 Uhr -  Griechisch-Katholische Kirche
    Predigt: Pfr. István Biró (ref)
 
Freitag, 9. Juni 2023
18 Uhr -  Orgelkonzert (Bergkirche)
Jürg LEUTERT (Hermannstadt)

    Samstag, 10. Juni 2023
    17 Uhr -  Reformierte Kirche
    Predigt: Pfr. Ciprian Dărăban (gr-kath)

1. Sonntag nach Trinitatis, 11. Juni 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Freitag, 16. Juni 2023
18 Uhr -  Orgelkonzert (Bergkirche)
Paul CRISTIAN (Kronstadt)

2. Sonntag nach Trinitatis, 18. Juni 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Freitag, 23. Juni 2023
18 Uhr -  Orgelkonzert (Bergkirche)
Steffen SCHLANDT (Kronstadt)

3. Sonntag nach Trinitatis, 25. Juni 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Bergkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Freitag, 30. Juni 2023
18 Uhr -  Konzert (Bergkirche)
Eduard GHEORGHIȚĂ/Remus HENNING (Hermannstadt)

 
Juli 2023

4. Sonntag nach Trinitatis, 2. Juli 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
mit Heiligem Abendmahl
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Freitag, 7. Juli 2023
18 Uhr -  Flötenkonzert (Bergkirche)
Erika KLEMM (Hermannstadt)

5. Sonntag nach Trinitatis, 9. Juli 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Pfarrer i. R. Johann Ehrlich

Freitag, 14. Juli 2023
18 Uhr -  Orgelkonzert (Bergkirche)
Liv MÜLLER (Mediasch)

6. Sonntag nach Trinitatis, 16. Juli 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Bergkirche)
Pfarrer i. R. Johann Ehrlich

Freitag, 21. Juli 2023
18 Uhr -  Chorkonzert (Bergkirche)
Kinder- und Jugend-Kantorei, Stephan HARDT (Frankfurt/Oder, Deutschland)

7. Sonntag nach Trinitatis, 23. Juli 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Freitag, 28. Juli 2023
18 Uhr -  Orgelkonzert (Bergkirche)
KRISTOFÍ László (Budapest, Ungarn)

8. Sonntag nach Trinitatis, 30. Juli 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Bergkirche)
Pfarrer i.R. Ortwin Galter

 
August 2023

Freitag, 4. August 2023
18 Uhr -  Orgelkonzert (Bergkirche)
Peter KLEINERT (Frauenstein, Deutschland)

9. Sonntag nach Trinitatis, 6. August 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
mit Heiligem Abendmahl
Pfarrer i.R. Ortwin Galter

Freitag, 11. August 2023
18 Uhr -  Orgelkonzert (Bergkirche)
Matthias WAMSER (Rheinfelden, Deutschland)

10. Sonntag nach Trinitatis, 13. August 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Freitag, 18. August 2023
18 Uhr -  Orgelkonzert (Bergkirche)
Cosmina BARNA (Klausenburg)

11. Sonntag nach Trinitatis, 20. August 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Freitag, 25. August 2023
18 Uhr -  Chorkonzert (Bergkirche)
Rhein-Main-Vokalisten, Prof. Dr. Jürgen BLUME (Offenbach am Main, Deutschland)

12. Sonntag nach Trinitatis, 27. August 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Bergkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

 
September 2023

Freitag, 1. September 2023
18 Uhr -  Gitarrenkonzert (Bergkirche)
Stefan BARCSAY (Augsburg, Deutschland)

13. Sonntag nach Trinitatis, 3. September 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
mit Heiligem Abendmahl
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Freitag, 8. September 2023
18 Uhr -  Orgelkonzert (Bergkirche)
Klaus-Dieter UNTCH (Zeiden)

14. Sonntag nach Trinitatis, 10. September 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Schuljahresanfang, Montag, 11. September 2023
10 Uhr -  Schulgottesdienst (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

15. Sonntag nach Trinitatis, 17. September 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

16. Sonntag nach Trinitatis, 24. September 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Pfarrer Dr. András Bándi

 
Oktober 2023

17. Sonntag nach Trinitatis, 1. Oktober 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
mit Heiligem Abendmahl
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

18. Sonntag nach Trinitatis, 8. Oktober 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

19. Sonntag nach Trinitatis, 15. Oktober 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

19. Sonntag nach Trinitatis, 22. Oktober 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Pfarrer Dr. András Bándi

Erntedank, 29. Oktober 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Ende des Kirchenjahres

Reformationstag, Dienstag, 31. Oktober 2023
18 Uhr -  Reformationsgottesdienst (Reformierte Kirche)
Pfarrer i.R. Dr. Rolf Binder

 
November 2023

Totensonntag, 5. November 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Bergkirche)
mit Heiligem Abendmahl
Pfarrer i.R. Dr. Rolf Binder

Drittletzter Sonntag im Kirchenjahr, 12. November 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Lektor Hans Bruno Roth
– Im Anschluss an den Gottesdienst finden die kirchliche Wahlen statt.
  (Gemeindeversammlung wählt die Hälfte der Gemeindevertretung)

Vorletzter Sonntag im Kirchenjahr, 19. November 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Johannes Klein (Fogarasch)

Ewigkeitssonntag, 26. November 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Pfarrer Dr. András Bándi
- Neu konstituierte Gemeindevertretung kommt zusammen und wählt die Hälfte des Presbyteriums.
Advent

 
Dezember 2023

1. Advent, 3. Dezember 2023
10 Uhr - Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Lektor Hans Bruno Roth

Mittwoch, 6. Dezember 2023
16 Uhr -  Adventandacht (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

2. Advent, Landeskirchlicher Bußtag, 10. Dezember 2023
10 Uhr - Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
mit Heiligem Abendmahl
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

3. Advent, 17. Dezember 2023
10 Uhr - Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
16 Uhr - Christbescherung (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Mittwoch, 20. Dezember 2023
16 Uhr -  Adventandacht (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

 
Weihnachtszeit

4. Advent, Heiligabend, 24. Dezember 2023
10 Uhr - Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
22 Uhr - Christmette (Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Montag, 1. Weihnachtstag, 25. Dezember 2023
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

1. Sonntag nach Weihnachten, Altjahrsabend, 31. Dezember 2023
10 Uhr - Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Adventszeit

 
Januar 2024

Montag, Neujahr, 1. Januar 2024
12 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Epiphaniaszeit

Samstag, Epiphanias, 6. Januar 2024
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

1. Sonntag nach Epiphanias, 7. Januar 2024
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

2. Sonntag nach Epiphanias, 14. Januar 2024
„Schwarzer Sonntag”
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
mit Heiligem Abendmahl
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

3. Sonntag nach Epiphanias, 21. Januar 2024
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich

Letzter Sonntag nach Epiphanias, 28. Januar 2024
10 Uhr -  Hauptgottesdienst (Betsaal der Klosterkirche)
Stadtpfarrer Dr. Hans Bruno Fröhlich











 
Visszapillantás

deutsch  românește  english


2023. Január
2023. Február
2023. Március
2023. Április
2023. Húsvét

2023. Május
2023. Június
2023. Július
2023. Augusztus
2023. Szeptember

2023. Október
2023. November
2023. December
2023. Káracsony
2024. Január




Karácsony

 
2023. Január

2023. január 1-én, Vasárnapan, újév napjan
12 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplomban Imatermében)
Dr. Binder Rolf lelkész ny.a.

Vízkereszt

2023. január 6-án, Vízkereszt
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplomban Imatermében)
Dr. Binder Rolf lelkész ny.a.

2023. január 8-án, Vízkereszt utáni 1. Vasárnap
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplomban Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. január 15-én, Vízkereszt utáni 2. Vasárnap
„Schwarzer Sonntag”
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplomban Imatermében)
úrvacsorával
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. január 22-án, Vízkereszt utáni 3. vasárnap
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplomban Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. január 29-én, Vízkereszt utáni utolsó vasárnap
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplomban Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

Böjtelő

 
2023. Február

2023. február 5-én, Hetvenedvasárnap
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
úrvacsorával
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. február 12-én, Hatvanadvasárnap
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplomban Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. február 19-én, Ötvenedvasárnap
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

Nagyböjt

2023. február 23-án, Csütörtökön
15 órakor - nagyböjti áhítat (a Kolostortemplom Imatermében)

2023. február 26-án, Böjt 1.
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

 
2023. Március

2023. március 3-án, Pénteken
16 órakor - 2023 a nöi ima világnapja (Unitárius templomban)
vendéglátó ország: Tajvan
Jövőbeli terv: Efézusi levél 1,15-19
„ ... hallottam az Úr Jézusba vetett hitetekről és a bennetek minden szent iránt
megnyilvánuló szeretetről.”

2023. március 5-án, Böjt 2.
úrvacsorával
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. március 9-én, csütörtökön
16 órakor - nagyböjti áhítat (a Kolostortemplom Imatermében)

2023. március 12-én, Böjt 3.
12 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. március 19-án, Böjt 4.
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. március 23-an, csütörtökön
16 órakor - nagyböjti áhítat (a Kolostortemplom Imatermében)

2023. március 26-én, Judika
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

 
2023. Április

2023 április 2-én, Virágvasárnapon
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
úrvacsorával
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023 április 6-án, Nagycsütörtökön
18 órakor - Liturgikus Istentisztelet (Kolostortemplomban)
úrvacsorával
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023 április 7-én, Nagypénteken
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

Húsvéti időszak  

2023 április 9-én, Húsvét
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023 április 16-án, Quasimodogeniti
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Binder Rolf lelkész ny.a.

2023 április 23-án, Misericordias Domini
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Binder Rolf lelkész ny.a.

2023 április 30-án, Jubilate
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

 
2023. Május

2023 május 7-én, Kantate
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
úrvacsorával
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023 május 14-én, Rogate és Anyák napja
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023 május 18-án, Áldozócsütörtök
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023 május 21-én, Exaudi 
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Altenfelder Karin lelkész (Brémából)

Pünkösd

2023 május 28-án, Pünkösd
10 órakor - Istentisztelet (Vártemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023 május 29-én, Pünkösdhétfőn
11 órakor - Kerületi Plébániai Nap (Pród)
Galter Dietrich esperes

 
2023. Június

Szentháromság

2023. június 2-én, péntek
18 órakor -  corús (Vártemplomban)
Gospelchor (Segesvár)

2023. június 4-én, Szentháromság
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
úrvacsorával
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. június 5-jétól 10-ig - Ökumenikus Imahét 26.
„Tanuljatok jót tenni; törekedjetek igazságra.“
(Ézsaiás próféta könyve, 1. fejezet,17)

    2023. június 5-én, hétfőn
    17 órakor -  Evangélikus templom „Kolostori templom”
    Prédikál: Dr. Ferenc Ágoston, rom.-kat, pl.

    2023. június 6-án, kedden
    17 órakor - Ortodox templom »Sf. Împărați Constatin și Elena („Bărăgan”)«
    Prédikál: Dr. Fröhlich Hans Bruno, ev. A.B., pl., esp.

    2023. június 7-én, szerdan
    17 órakor -  Romai-Katolikus templom
    Prédikál: Jenei László-Csaba, unit. lp.

    2023. június 8-án, csütörtökön
    17 órakor -  Unitárius templom
    Prédikál: Staicu Ionuţ ort. lp.

    2023. június 9-én, pénteken
    17 órakor -  Görög-Katolikus templom
    Prédikál: Bíró István, ref. esp.

2023. június 9-én, péntek 
18 órakor -  orgona (Vártemplomban)
LEUTERT Jürg (Nagyszeben)

    2023. június 10-án, szombaton
    17 órakor -  Református templom
    Prédikál: Ciprian Dărăban, gr.-kat.pl.

2023. június 11-én, Szentháromság utáni 1. vasárnap
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. június péntek, 16-án
18 órakor -  orgona (Vártemplomban)
CRISTIAN Paul (Brassó)

2023. június 18-án, Szentháromság utáni 2. vasárnap
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. június 23-án, péntek
18 órakor -  orgona (Vártemplomban)
SCHLANDT Steffen (Brassó)

2022. június 25-én, Szentháromság utáni 3. vasárnap
10 órakor - Istentisztelet (Vártemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. június 30-án, péntek
18 órakor -  koncert (Vártemplomban)
GHEORGHIȚĂ Eduard/HENNING Remus (Nagyszeben)

 
2023. július

2023. július 2-én, Szentháromság utáni 4. vasárnap
10 órakor -  Istentisztelet (Kolostortemplomban)
úrvacsorával
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. július 7-én, péntek
18 órakor -  fuvola koncert (Vártemplomban)
KLEMM Erika (Nagyszeben)

2023. július 9-én, Szentháromság utáni 5. vasárnap
10 órakor -  Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Ehrlich Johann lelkész ny.a.

2023. július 14-én, péntek
18 órakor -  orgona (Vártemplomban)
MÜLLER Liv (Medgyes)

2023. július 16-án, Szentháromság utáni 6. vasárnap
10 órakor -  Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Ehrlich Johann lelkész ny.a.

2023. július 21-én, péntek
18 órakor -  corús (Vártemplomban)
Kinder- und Jugend-Kantorei, HARDT Stephan (Frankfurt/Oder, Németországban)

2023. július 23-án, Szentháromság utáni 7. vasárnap
10 órakor -  Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. július 28-án, péntek
18 órakor -  orgona (Vártemplomban)
KRISTOFÍ László (Budapest, Magyarországban)

2023. július 30-án, Szentháromság utáni 8. vasárnap
10 órakor -  Istentisztelet (Vártemplomban)
Galter Ortwin lelkész ny.a.

 
2023. augusztus

2023. augusztus 4-én, péntek
18 órakor -  orgona (Vártemplomban)
KLEINERT Peter (Frauenstein, Németországban)

2023. augusztus 6-án, Szentháromság utáni 9. vasárnap
10 órakor -  Istentisztelet (Kolostortemplomban)
úrvacsorával
Galter Ortwin lelkész ny.a.

2023. augusztus 11-én, péntek
18 órakor -  orgona (Vártemplomban)
WAMSER Matthias (Rheinfelden, Németországban)

2023. augusztus 13-án, Szentháromság utáni 10. vasárnap
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. augusztus 18-án, péntek
18 órakor -  orgona (Vártemplomban)
BARNA Cosmina (Kolozsvár)

2023. augusztus 20-án, Szentháromság utáni 11. vasárnap
10 órakor -  Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. augusztus 28-én, péntek
18 órakor -  corús (Vártemplomban)
Rhein-Main-Vokalisten, Prof. Dr. BLUME Jürgen (Offenbach am Main, Deutschland)

2023. augusztus 27-én, Szentháromság utáni 12. vasárnap
10 órakor -  Istentisztelet (Vártemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

 
2023. Szeptember

2023. szeptember 1-én péntek
18 órakor -  gitárkoncert (Vártemplomban)
BARCSAY Stefan (Augsburg, Németországban)

2023. szeptember 3-án, Szentháromság utáni 13. vasárnap
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
úrvacsorával
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. szeptember 8-án, péntek
18 órakor -  orgona (Vártemplomban)
UNTCH Klaus-Dieter (Feketehalom)

2023. szeptember 10-én, Szentháromság utáni 14. vasárnap 
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. szeptember 11-én, A tanév kezdetén, Hétfőn, 
10 órakor - Iskolai Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. szeptember 17-én, Szentháromság utáni 15. vasárnap
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. szeptember 24-én, Szentháromság utáni 16. vasárnap
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Bándi András, lelkipásztor

 
2023. Október

2023. október 1-én, Szentháromság utáni 17. vasárnap
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
úrvacsorával
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. október 8-án, Szentháromság utáni 18. vasárnap 
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. október 15-én, Szentháromság utáni 19. vasárnap  
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. október 22-én, Szentháromság utáni 20. vasárnap  
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Bándi András, lelkipásztor

2023. október 29-én, Arató-hálaünnep 
10 órakor - Istentisztelet (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

Reformáció hónapja

2023. október 31-én, Kedden, Reformácio 
10 órakor - Istentisztelet (Református templomban)
Dr. Binder Rolf lelkész ny.a.

 
2023. November

2023. november 5-én, Szentháromság utáni 22. vasárnapja
(Gyászolók vasárnapja)
10 órakor - Istentisztelet (Vártemplomban)
úrvacsorával
Dr. Binder Rolf lelkész ny.a.

2023. november 12-én, Harmadvégvasárnapja
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
Roth Hans Bruno lektor

2023. november 19-én, Egyházi év utolsó élötti vasárnapja
(Reménység vasárnapja)
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
Dr. Klein Johannes plébános (Fogaras)

2023. november 26-án, Egyházi év utolsó vasárnapia
(Örök élet vasárnapja)
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
Dr. Bándi András lelkész

Advent

 
2023. December

2023. december 3-án, Advent első vasárnapja
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
Roth Hans Bruno lektor

2023. december 6-án, Adventi áhítat
16 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. december 10-én, Advent második vasárnapja
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
úrvacsorával
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. december 17-én, Advent harmadik vasárnapja
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
16 órakor - Karácsonyi Ájandék (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. december 20-án, Adventi áhítat
16 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

Karácsony  

2023. december 24-én, Advent negyedik vasárnapja, Karácsony estéjén
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
22 órakor - Éjféli mise (Kolostortemplomban)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. december 25-án, hétfőn, Karácsony
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2023. december 31-én, Karácsony utáni 1. Vasárnap, óév estéjén
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplom Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

 
2024. Január

2024. január 1-én, Hétfőn, újév napjan
12 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplomban Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

Vízkereszt

2024. január 6-án, Pentéken, Vízkereszt
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplomban Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2024. január 7-én, Vízkereszt utáni 1. Vasárnap
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplomban Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2024. január 14-én, Vízkereszt utáni 2. Vasárnap
„Schwarzer Sonntag”
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplomban Imatermében)
úrvacsorával
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2024. január 21-én, Vízkereszt utáni 3. vasárnap
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplomban Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes

2024. január 28-án, Vízkereszt utáni utolsó vasárnap
10 órakor - Istentisztelet (a Kolostortemplomban Imatermében)
Dr. Fröhlich Hans Bruno plébános és esperes









 
Retrospectivă

deutsch  magyar  english


Ianuarie 2023
Februarie 2023
Martie 2023
Aprilie 2023
Sf. Paști 2023

Mai 2023
Iunie 2023
Iulie 2023
August 2023
Septembrie 2023

Octombrie 2023
Noiembrie 2023
Decembrie 2023
Crăciun 2023
Ianuarie 2024



Crăciun

 
Ianuarie 2023

Ziua de anul nou, 1 ianuarie 2023
serviciu divin la ora 12 (Biserica Mănăstirii)
părintele Dr. Rolf Binder

Boboteaza

Vineri, Epifanie, 6 ianuarie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
părintele Dr. Rolf Binder

Prima Duminică după Epifanie, 8 ianuarie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

A doua Duminică după Epifanie, 15 ianuarie 2023
„Schwarzer Sonntag”
serviciu divin cu Sfânta Împărtăşanie
la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

A treia Duminică după Epifanie, 22 ianuarie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

A patra Duminică după Epifanie, 29 ianuarie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

 
Februarie 2023

Duminica Septuagesima, 5 februarie 2023
serviciu divin cu Sfânta Împărtăşanie
la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Duminica Sexagesima, 12 februarie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Duminica Quinquagesima, 19 februarie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Patimile lui Hristos

Joi, 23 februarie 2023
vecernie la ora 16 (Biserica Mănăstirii)

Invocabit, 26 februarie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

 
Martie 2023

Vineri, 3 martie 2023 
Ziua de Rugăciune Mondială a Femeilor
la ora 16 (Biserica Unitariană)
Ţara gazdă: Taiwan
Plan de viitor: Efeseni 1:15-19

Duminica Reminiscere, 5 martie 2023
serviciu divin cu Sfânta Împărtăşanie
la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Joi, 9 martie 2023
vecernie la ora 16 (Biserica Mănăstirii)

Duminica Oculi, 12 martie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Duminica Laetare, 19 martie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Joi, 23 martie 2023
vecernie la ora 16 (Biserica Mănăstirii)

Duminica Judica, 26 martie 2023 
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

 
Aprilie 2023

Duminica Palmarum (Floriile), 2 aprilie 2023
serviciu divin cu Sfânta Împărtăşanie
la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Joia Mare, 6 aprilie 2023
serviciu divin  cu Sfânta Împărtăşanie
la ora 18 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Vinerea Mare, 7 aprilie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Sfintele Paști  

Sf. Paști, 9 aprilie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Duminica Quasimodo Geniti, 16 aprilie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
părintele Dr. Rolf Binder

Duminica Misericordias Domini, 23 aprilie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
părintele Dr. Rolf Binder

Duminica Jubilate, 30 aprilie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

 
Mai 2023

Duminica Cantate, 7 mai 2023
serviciu divin cu Sfânta Împărtăşanie
la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Duminica Rogate și Ziua mamei, 14 mai 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Joi, Înălțarea Domnului, 18 mai 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Duminica Exaudi, 21 mai 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
preot Karin Altenfelder (Bremen)


Rusaliile

Duminica Rusaliile, 28 mai 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica din Deal)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Lunea Rusaliilor, 29 mai 2023
serviciu divin la ora 11 (Prod)
decan Dietrich Galter


 
Iunie 2023

Sfânta Treime

Vineri, 2 iunie 2023
la ora 18 -  »Concertul corului „Gospel“ din Sighişoara«
(Biserica din Deal)

Duminica Sfintei Treimi, 4 iunie 2023
serviciu divin cu Sfânta Împărtăşanie
la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

A 26-a Săptămână de Rugăciune pentru Unitatea Creștinilor 5 – 10  iunie  2023
„Învăţaţi să faceţi binele, căutaţi dreptatea.“ (Isaia Capitolui 1:17)

    Luni, 5 iunie 2023
    la ora 17 -  Biserica Evanghelică „Biserica Mănăstirii”
    Predică: pr. Dr. Ágoston Ferenc (r.-cat.)

    Marți, 6 iunie 2023
    la ora 17 -  Biserica Ortodoxă »Sf. Împărați Constatin și Elena („Bărăgan”)«
    Predică: pr. Hans Bruno Fröhlich (ev.)

    Miercuri, 7 iunie 2023
    la ora 17 -  Biserica Romano-Catolică
    Predică: pr. Jenei László-Csaba (unit.)

    Joi, 8 iunie 2023
    la ora 17 -  Biserica Unitariană 
    Predică: pr.  Ionuţ Staicu (ort.)

    Vineri, 9 iunie 2023
    la ora 17 -  Biserica Greco-Catolică 
    Predică: pr. Bíró István (ref.) 

Vineri, 9 iunie 2023
la ora 18 -  concert de orgă (Biserica din Deal)
Jürg LEUTERT (Sibiu)

    Sâmbătă, 10 iunie 2023
    la ora 17 -  Biserica Reformată
    Predică: pr. Ciprian Dărăban (gr.-cat.)

A prima Duminică după Sfânta Treime, 11 iunie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Vineri, 16 iunie 2023
la ora 18 -  concert de orgă (Biserica din Deal)
Paul CRISTIAN (Brașov)

A II-a Duminică după Sfânta Treime, 18 iunie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Vineri, 23 iunie 2023
la ora 18 -  concert de orgă (Biserica din Deal)
Steffen SCHLANDT (Brașov)

A III-a Duminică după Sfânta Treime, 25 iunie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica din Deal)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Vineri, 30 iunie 2023
la ora 18 -  concert (Biserica din Deal)
Eduard GHEORGHIȚĂ/Remus HENNING (Sibiu)

 
Iulie 2023

A IV-a Duminică după Sfânta Treime, 2 iulie 2023
serviciu divin cu Sfânta Împărtăşanie
la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Vineri, 7 iulie 2023
la ora 18 -  concert de flaut (Biserica din Deal)
Erika KLEMM (Sibiu)

A V-a Duminică după Sfânta Treime, 9 iulie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
părintele Johann Ehrlich

Vineri, 14 iulie 2023
la ora 18 -  concert de orgă (Biserica din Deal)
Liv MÜLLER (Mediaș)

A VI-a Duminică după Sfânta Treime, 16 iulie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
părintele Johann Ehrlich

Vineri, 21 iulie 2023
la ora 18 -  concert de cor (Biserica din Deal)
Kinder- und Jugend-Kantorei, Stephan HARDT (Frankfurt/Oder, Germania)

A VII-a Duminică după Sfânta Treime, 23 iulie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Vineri, 28 iulie 2023
la ora 18 -  concert de orgă (Biserica din Deal)
KRISTOFÍ László (Budapesta, Ungaria)

A VIII-a Duminică după Sfânta Treime, 30 iulie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica din Deal)
părintele Ortwin Galter

 
August 2023

Vineri, 4 august 2023
la ora 18 -  concert de orgă (Biserica din Deal)
Peter KLEINERT (Frauenstein, Deutschland)

A IX-a Duminică după Sfânta Treime, 6 august 2023
serviciu divin cu Sfânta Împărtăşanie
la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
părintele Ortwin Galter

Vineri, 11 august 2023
la ora 18 -  concert de orgă (Biserica din Deal)
Matthias WAMSER (Rheinfelden, Deutschland)

A X-a Duminică după Sfânta Treime, 13 august 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot si decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Vineri, 18 august 2023
la ora 18 -  concert de orgă (Biserica din Deal)
Cosmina BARNA (Cluj-Napoca)

A XI-a Duminică după Sfânta Treime, 20 august 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Vineri, 25 august 2023
la ora 18 -  concert de cor (Biserica din Deal)
Rhein-Main-Vokalisten, Prof. Dr. Jürgen BLUME (Offenbach am Main, Germania)

A XII-a Duminică după Sfânta Treime, 27 august 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica din Deal)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

 
Septembrie 2023

Vineri, 1 septembrie 2023
la ora 18 -  concert de gitară (Biserica din Deal)
Stefan BARCSAY (Augsburg, Deutschland)

A XIII-a Duminică după Sfânta Treime, 3 septembrie 2023
serviciu divin cu Sfânta Împărtăşanie
la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Vineri, 8 septembrie 2023
la ora 18 -  concert de orgă (Biserica din Deal)
Klaus-Dieter UNTCH (Codlea)

A XIV-a Duminică după Sfânta Treime, 10 septembrie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Inceputul de an scolar, Luni, 11 septembrie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

A XV-a Duminică după Sfânta Treime, 17 septembrie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

A XVI-a Duminică după Sfânta Treime, 24 septembrie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
preot Dr. András Bándi

 
Octombrie 2023

A XVII-a Duminică după Sfânta Treime, 1 octombrie 2023
serviciu divin cu Sfânta Împărtăşanie
la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

A XVIII-a Duminică după Sfânta Treime, 8 octombrie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

A XIX-a Duminică după Sfânta Treime, 15 octombrie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

A XX-a Duminică după Sfânta Treime, 22 octombrie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
preot Dr. András Bándi

Ziua Recunoștinței, 29 octombrie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Reforma Protestantă, Marţi, 31 octombrie 2023
serviciu divin la ora 18 (Biserica Reformată)
părintele Dr. Rolf Binder

 
Noiembrie 2023

A 4-a Duminică dinaintea Postului Crăciunului, 5 noiembrie 2023
serviciu divin cu Sfânta Împărtăşanie
la ora 10 (Biserica din Deal)
părintele Dr. Rolf Binder

A 3-a Duminică dinaintea Postului Crăciunului, 12 noiembrie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
lector Hans Bruno Roth

A 2-a Duminică dinaintea Postului Crăciunului, 19 noiembrie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot Dr. Johannes Klein (Făgăraș)

Ultima Duminică dinaintea Postului Crăciunului, 26 noiembrie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
preot Dr. András Bándi

 
Decembrie 2023
Advent

Prima Duminică din Advent, 3 decembrie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
lector Hans Bruno Roth

Miercuri, 6 decembrie 2023
vecernie la ora 16 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

A doua Duminică din Advent, 10 decembrie 2023
serviciu divin cu Sfânta Împărtăşanie
la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

A treia Duminică din Advent, 17 decembrie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
serviciu divin la ora 16 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Miercuri, 20 decembrie 2023
vecernie la ora 16 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Crăciun  

A patra Duminică din Advent, Ajunul Crăciunului, 24 decembrie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
serviciu divin la ora 22 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Luni, Sărbătoarea Crăciunului, 25 decembrie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Prima Duminică după Crăciun, Ajunul Anului Nou, 31 decembrie 2023
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

 
Ianuarie 2024

Luni, Ziua de anul nou, 1 ianuarie 2024
serviciu divin la ora 12 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Boboteaza

Sâmbătă, Epifanie, 6 ianuarie 2024
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

Prima Duminică după Epifanie, 7 ianuarie 2024
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

A doua Duminică după Epifanie, 14 ianuarie 2024
„Schwarzer Sonntag”
serviciu divin cu Sfânta Împărtăşanie
la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

A treia Duminică după Epifanie, 21 ianuarie 2024
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich

A patra Duminică după Epifanie, 28 ianuarie 2024
serviciu divin la ora 10 (Biserica Mănăstirii)
prim-preot și decan Dr. Hans Bruno Fröhlich











 
To look back over the last few months: Church Services, Concerts

deutsch  magyar  românește


January 2023
February 2023
March 2023
April 2023
Easter 2023

May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023

Oktober 2023
November 2023
December 2023
Christmas 2023
January 2024



Advent

 
December 2023

First Sunday in Advent, December 3, 2023
10 a.m. - Worship Service (Prayer Room of the Monastary Church)
Lector Hans Bruno Roth

Wednesday, December 6, 2023
4 p.m. - Devotion (Prayer Room of the Monastary Church)
Chief Pastor Dr. Hans Bruno Fröhlich

Second Sunday in Advent, Regional Church Day of Penance, December 10, 2023
10 a.m. - Communion Service (Prayer Room of the Monastary Church)
Chief Pastor Dr. Hans Bruno Fröhlich

Third Sunday in Advent, December 17, 2023
10 a.m. - Worship Service (Prayer Room of the Monastary Church)
4 p.m. - Christmas gift giving (Monastary Church)
Chief Pastor Dr. Hans Bruno Fröhlich

Wednesday, December 20, 2023
4 p.m. - Devotion (Prayer Room of the Monastary Church)
Chief Pastor Dr. Hans Bruno Fröhlich

 
Christmas Season

Fourth Sunday in Advent, The Nativity of Our Lord, December 24, 2023
10 a.m. - Worship Service (Prayer Room of the Monastary Church)
10 p.m. - Christmas Eve Worship Service (Monastary Church)
Chief Pastor Dr. Hans Bruno Fröhlich

Monday, Christmas Day, Dezember 25, 2023
10 a.m. -  Worship Service (Prayer Room of the Monastary Church)
Chief Pastor Dr. Hans Bruno Fröhlich

First Sunday after Christmas, Old Year's Day, Dezember 31, 2023
10 a.m. - Worship Service (Prayer Room of the Monastary Church)
Chief Pastor Dr. Hans Bruno Fröhlich
Christmas Season

 
January 2024

Monday, New Year, January 1, 2024
12 noon -  Worship Service (Prayer Room of the Monastary Church)
Chief Pastor Dr. Hans Bruno Fröhlich

Epiphany Season

Saturday, The Epiphany of Our Lord, January 6, 2024
10 a.m. -  Worship Service (Prayer Room of the Monastary Church)
Chief Pastor Dr. Hans Bruno Fröhlich

First Sunday after the Epiphany, January 7, 2024
10 a.m. -  Worship Service (Prayer Room of the Monastary Church)
Chief Pastor Dr. Hans Bruno Fröhlich

Second Sunday after the Epiphany, January 14, 2024
„Schwarzer Sonntag”
10 a.m. -  Communion Service (Prayer Room of the Monastary Church)
Chief Pastor Dr. Hans Bruno Fröhlich

Third Sunday after the Epiphany, January 21, 2024
10 a.m. -  Worship Service (Prayer Room of the Monastary Church)
Chief Pastor Dr. Hans Bruno Fröhlich

Last Sunday after the Epiphany, January 28, 2024
10 a.m. -  Worship Service (Prayer Room of the Monastary Church)
Chief Pastor Dr. Hans Bruno Fröhlich






Chronik Gemeindebrief Kirchenmusik

Touristische Kirchenbesichtigung
Bergkirche: Dienstag-Sonntag, 10-17 Uhr
Klosterkirche: Mittwoch-Sonntag, 10-17 Uhr
Der Preis beträgt 10 Lei je Eintrittskarte.

În scopuri turistice bisericile pot fi vizitate
Bisceria din Deal: marţi până duminică între orele 10 şi 17
Biserica Mănăstirii: miercuri până duminică între orele 10 şi 17
Preţul de intrare este de 10 lei/bilet.

Templom Turisztikai Látogatások
Vártemplom: Nyitva keddtől vasárnapig 10-17 óra között
Kolostortemplom: Nyitva szerdatól vasárnapig 10-17 óra között
Az ár 10 lej belépőjegyenként.

Tourist church visit
Curch on the Hill: Tuesday-Sunday, 10 a.m.-5 p.m.
Monastary Curch: Wednesday-Sunday, 10 a.m.-5 p.m.
The price is 10 lei per entry ticket.

Regelmäßige Termine

Montag-Donnerstag 
8-12 Uhr Gebührentag

Donnerstag 
18 Uhr Kirchenchor 
19 Uhr Posaunenchor 

Freitag 
18 Uhr Sommerkonzerte


Die Evangelische Kirchengemeinde A. B. Schäßburg, Str. Cositorarilor Nr. 13, RO-545400 Sighişoara, funktioniert aufgrund der Kirchenordnung der Evangelischen Kirche Augsburgischen Bekenntnisses in Rumänien veröffentlicht im Amtsblatt der Regierung Rumäniens Nr. 637 vom 4. September 2008 und dem Gesetz Nr. 489/2006 betreffend Religionsfreiheit und allgemeinen Regelungen für die Glaubensgemeinschaften, veröffentlicht im Amtsblatt der Regierung Rumäniens Nr. 11 vom 8. Januar 2007

Parohia Evanghelică Sighişoara C. A., Str. Cositorarilor Nr. 13, RO-545400 Sighişoara, care funcționează în baza Statului Bisericii Evanghelice C. A. din România, publicat în Monitorul Oficial nr. 637 din 4.9.2008 şi a Legii 489/2006 privind libertatea religioasă şi regimul general al cultelor, publicata in Monitorul Oficial nr. 11 din 8.1.2007

Az A. B. Sighisoara Evangélikus Egyházközség (Str. Cositorarilor no. 13, RO-545400 Sighişoara), a Romániai Augsburgi Hitvallású Evangélikus Egyház 2008. szeptember 4-i 637. számában megjelent Romániai Evangélikus Egyházközség Egyházi Rendje és a Román Kormány Hivatalos Közlönyének 2007. január 8-i 11. számában megjelent 489/2006. számú, a vallásszabadságról és a vallási közösségek általános szabályairól szóló törvény alapján működik