Segesvári protestáns templomok
Nyomtatható változat Érkezés Nagyított nézet
deutsch român english
A Vártemplom
A helyreállítás után mindenki számára látható 1484-es és 1488-as (a Vártemplomban) dátumok arra utalnak, hogy a 15. század vége óta nem történt jelentős változás.
A több építési szakaszban lezajlott rekonstrukció előtt egy kisebb román stílusú templom állt (a 13. század körül), melynek töredékeit a kriptában őrzik (a „mai hegyi templom” kórusa alatt).
A nagyobb, gótikus templom építésekor a Schulberg építési területe túl kicsi lett. Földet halmoztak fel, és a templomot kriptává alakították. Várjuk azonban Dr. Machat Christoph teljes dokumentációját, amely a mostani terjedelmes munka (szondázások, ásatások stb.) után fog megjelenni, és amely természetesen sokkal részletesebb információkkal szolgálhat.
Szent György legendájának freskója
A Kolostortemplom
A Kolostortemplom így néz ki. Az 1241-es mongol invázió után a domonkosok is Erdélybe érkeztek.
Megvan VIII. Bonifác pápa 1298. március 20-án kelt búcsúlevele, amelyben a kolostor és a váron álló (román stílusú) Szt. Mária-templom már létezőként szerepel. Ez azt jelenti, hogy az építési szakasznak korábban kellett történnie (50-es, 60-as, 70-es években ???).
Mivel a 15. század végének gazdaságilag jobbnak kellett lenniük, a kolostor megengedhette magának a templom bővítését is. A jelenlegi kolostortemplom azonban a gótika és a barokk keveréke, ugyanis 1676-ban nagy tűzvész volt, amely szinte az egész várat elpusztította.
A kolostortemplomban minden leégett, ami fából volt, a hajó feletti boltozat összeomlott.
A reformáció idején (16. század első fele) az erdélyi szászok is csatlakoztak az evangélikus reformációhoz, akárcsak a segesváriak.
A szerzeteseket elűzték, a kolostor épületeit elvilágiasították, mindenfélét elhelyeztek (sokáig iskolák voltak, valamikor a városi tanács is ott ülésezett). 1886-ban a kolostor épületeit lebontották, így ma már csak a (kolostor)templom áll rendelkezésünkre. De a név a „szerzetesi” múltról tanúskodik. A reformáció előtt a Bergkirche volt a tulajdonképpeni „plébániatemplom”.
A reformáció után a kolostortemplom a Bergkirche-vel versengett ezért a pozícióért. Mai szemmel nézve azt kell mondanunk, hogy a kolostortemplom „győzött”, hiszen a hegyi templomhoz való feljutás fáradságos.
Építészeti szempontból azonban semmiféle összehasonlítást nem szabad „erőfeszíteni”. Mind a két templomnak megvan a maga különleges szépsége.
Leprások temploma
A Leprások temploma a 16. század közepe táján épült.
A Siechhof - amint a neve is sugallja - leprosárium volt, ahol a betegek iskolája is volt. A Siechhof-templom „érdekességei” a külső szószék (ma is megvan) és az úrvacsoraosztás ablaka (ma már befalazva).
Jelenleg a Leprások temploma a görögkatolikus közösség „őrizetében” van.