Evangelische Kirchengemeinde A.B. Schäßburg

Aktuell  Chronik  Gemeinde  Benutzung  Datenschutz  Impressum  ABC
Segesvári protestáns templomok

Nyomtatható változat  Érkezés  Normál nézet

deutsch  român  english

A Vártemplom
 


A "Schulberg"-en (429 m) található, Szent Miklós tiszteletére szentelt Vártemplom messziről látható, függetlenül attól, hogy merre lép be a városba. Építése a Kr.u. 13. század elejére nyúlik vissza, ekkor épült fel a háromhajós bazilika és egy hatalmas nyugati torony. A második építési szakasz az 1345-től 1400-ig tartó időszakot ölelte fel, amikor is a kórust gótikus stílusban átépítették. A kórus egyébként egy régebbi csarnoktemplom maradványán áll, ma Erdély egyetlen kriptája. Az utolsó építési szakasz 1500 körül ért véget; a késő gótikus terem, beleértve a déli tornácot, valamint a freskók is ebből az időszakból származnak, erről két dátum is tanúskodik: 1483 a déli homlokzat ablakán és 1488 a torony tornácán, amelyet Jakobus Kendlinger St. Wolfgangból festőként azonosít.
A Vártemplom a reformációig Segesvár város vitathatatlan plébániatemploma volt. Ez azonban megváltozott a reformáció alatt és után, amikor a várfennsíkon (1544-ig a domonkos rendhez tartozó) sokkal könnyebben megközelíthető kolostortemplom utolérte ebben a pozícióban. A 16. század közepétől a hegyi templomot egyre ritkábban használták istentiszteleti célokra, és végül egyfajta Csipkerózsika álomba merült. Emiatt egyre romossá vált, és a 20. század vége felé már veszélyes volt bejutni. Az 1992 és 2003 között végrehajtott átfogó felújítási és helyreállítási intézkedések, amelyeket a müncheni Messerschmitt Alapítvány (I. ütem) és a Román Kulturális Minisztérium (II. ütem) finanszírozott, nemcsak az épület szerkezeti integritásának biztosítását segítette (amit a Karlsruhei Műszaki Egyetem szakemberei végeztek), hanem az ún. Például számos olyan freskó került elő, amelyeket az idők során meszeltek (például Szent Miklós képe a torony előcsarnokában, Mihály arkangyal az északi bejárat feletti boltozaton, az Utolsó ítélet az északi folyosó keleti falán, vagy a Szent György történetéből származó képsor az északi falon); 2004-ben a Vártemplom még az EU „Europa Nostra” nagydíját is megkapta.

A Vártemplom számos igaz kincset is tartalmaz más templomokból: pl. Ide tartoznak a schaasi, meeburgi és reußdorfi oltárok, a schaasi keresztelőkút, a felsendorfi oltárkép, a henndorfi alagútládák, padtöredékek stb.Mindezeket az értékes szakrális tárgyakat az 1990-es években kellett „megmenteni”, amikor az 1989-es rendszerváltás utáni tömeges kivándorlás következtében egy sor Segesvári falusi templomot sorsára hagytak, és egyetlen egyházközség sem tudott többé gondoskodni róluk. Hogy megvédjék ezeket a tárgyakat a pusztulástól, vandalizmustól és lopástól, áthelyezték őket a Vártemplomba, ahol most díszhelyet kapnak.

A nyár folyamán néhány vasárnapon a hegyi templomban tartják az istentiszteletet; általában pünkösdkor, majd minden hónap utolsó vasárnapján. Az istentiszteleteket főleg a kolostortemplomban tartják – a hidegebb hónapokban az ottani imaszobában, amelyet "a Kolostortemplom Imatermében" alakítottak át. A Vártemplomban azonban rendszeresen tartanak koncerteket (a melegebb hónapokban általában pénteken). És természetesen turisztikai attrakcióként nyitva áll a túrákra. A látogatói program ezen a weboldalon található.

Szent György legendájának freskója





 
A Kolostortemplom



A Kolostortemplom így néz ki. Az 1241-es mongol invázió után a domonkosok is Erdélybe érkeztek.
Megvan VIII. Bonifác pápa 1298. március 20-án kelt búcsúlevele, amelyben a kolostor és a váron álló (román stílusú) Szt. Mária-templom már létezőként szerepel. Ez azt jelenti, hogy az építési szakasznak korábban kellett történnie (50-es, 60-as, 70-es években ???).
Mivel a 15. század végének gazdaságilag jobbnak kellett lenniük, a kolostor megengedhette magának a templom bővítését is. A jelenlegi kolostortemplom azonban a gótika és a barokk keveréke, ugyanis 1676-ban nagy tűzvész volt, amely szinte az egész várat elpusztította.
A kolostortemplomban minden leégett, ami fából volt, a hajó feletti boltozat összeomlott.

A reformáció idején (16. század első fele) az erdélyi szászok is csatlakoztak az evangélikus reformációhoz, akárcsak a segesváriak.
A szerzeteseket elűzték, a kolostor épületeit elvilágiasították, mindenfélét elhelyeztek (sokáig iskolák voltak, valamikor a városi tanács is ott ülésezett). 1886-ban a kolostor épületeit lebontották, így ma már csak a (kolostor)templom áll rendelkezésünkre. De a név a „szerzetesi” múltról tanúskodik. A reformáció előtt a Bergkirche volt a tulajdonképpeni „plébániatemplom”.
A reformáció után a kolostortemplom a Bergkirche-vel versengett ezért a pozícióért. Mai szemmel nézve azt kell mondanunk, hogy a kolostortemplom „győzött”, hiszen a hegyi templomhoz való feljutás fáradságos.
Építészeti szempontból azonban semmiféle összehasonlítást nem szabad „erőfeszíteni”. Mind a két templomnak megvan a maga különleges szépsége.

Leprások temploma

A Leprások temploma a 16. század közepe táján épült.
A Siechhof - amint a neve is sugallja - leprosárium volt, ahol a betegek iskolája is volt. A Siechhof-templom „érdekességei” a külső szószék (ma is megvan) és az úrvacsoraosztás ablaka (ma már befalazva).
Jelenleg a Leprások temploma a görögkatolikus közösség „őrizetében” van.
 Gemeindebrief

Egyházi zene

Touristische Kirchenbesichtigung (Stand: 10.6.2025)
Bergkirche: täglich, 10-18 Uhr.
Klosterkirche: Di-So, 10-18 Uhr.
Der Preis beträgt 15 Lei je Eintrittskarte.

În scopuri turistice bisericile pot fi vizitate (actualizat: 10 6 2025)
Bisceria din Deal: deschis zilnic între orele 10 şi 18.
Biserica Mănăstirii: marţi până duminică între orele 10 şi 18.
Preţul de intrare este de 15 lei/bilet.

Templom Turisztikai Látogatások (Utolsó frissítés: 2025.6.10)
Vártemplom: Nyitva minden nap 10-18 óra között.
Kolostortemplom: Nyitva keddtől vasárnapig 10-18 óra között.
Az ár 15 lej belépőjegyenként.

Tourist church visit (Last Updated: June 10, 2025)
Curch on the Hill: open every day 10 a.m.-6 p.m. .
Monastary Curch: open from Tuesday to Sunday, 10 a.m.-6 p.m. .
The price is 15 lei per entry ticket.

Regelmäßige Termine

Montag-Donnerstag 
8-12 Uhr Gebührentag

Mittwoch
17 Uhr Konfirmandenunterricht

Donnerstag 
18 Uhr Kirchenchor
19 Uhr Posaunenchor 

Freitag 
18 Uhr Sommerkonzerte


Die Evangelische Kirchengemeinde A. B. Schäßburg, Str. Cositorarilor Nr. 13, RO-545400 Sighişoara, funktioniert aufgrund der Kirchenordnung der Evangelischen Kirche Augsburgischen Bekenntnisses in Rumänien veröffentlicht im Amtsblatt der Regierung Rumäniens Nr. 637 vom 4. September 2008 und dem Gesetz Nr. 489/2006 betreffend Religionsfreiheit und allgemeinen Regelungen für die Glaubensgemeinschaften, veröffentlicht im Amtsblatt der Regierung Rumäniens Nr. 11 vom 8. Januar 2007

Parohia Evanghelică Sighişoara C. A., Str. Cositorarilor Nr. 13, RO-545400 Sighişoara funcționează în baza Statului Bisericii Evanghelice C. A. din România, publicat în Monitorul Oficial nr. 637 din 4.9.2008 şi a Legii 489/2006 privind libertatea religioasă şi regimul general al cultelor, publicata in Monitorul Oficial nr. 11 din 8.1.2007

Az A. H. Sighisoara Evangélikus Egyházközség (Str. Cositorarilor no. 13, RO-545400 Sighişoara), a Romániai Augsburgi Hitvallású Evangélikus Egyház 2008. szeptember 4-i 637. számában megjelent Romániai Evangélikus Egyházközség Egyházi Rendje és a Román Kormány Hivatalos Közlönyének 2007. január 8-i 11. számában megjelent 489/2006. számú, a vallásszabadságról és a vallási közösségek általános szabályairól szóló törvény alapján működik